Zakup domu czy mieszkania do wykończenia to gwarancja pełnej swobody w aranżacji nowego wnętrza. Za tę wolność w 2023 roku przychodzi jednak inwestorom sporo zapłacić. Drożyzna w branży budowlanej i wnętrzarskiej to pokłosie kilku czynników, w tym pandemii, inflacji czy kryzysu gospodarczego. Właśnie przez to za wykończenie nieruchomości w tym roku zapłacimy sporo więcej niż jeszcze dwa lata temu. Jakimi środkami trzeba dysponować, by doprowadzić lokal do stanu pod klucz? I na czym warto zaoszczędzić?

Co wchodzi w skład prac wykończeniowych?

Urządzanie nowego wnętrza mieszkania i domu od stanu surowego różni się tylko kilkoma szczegółami. Większość prac, która stoi przed przyszłymi mieszkańcami jest zbieżna. Ich trzonem jest ułożenie lub modernizacja instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz CO. Następny etap to otynkowanie ścian i sufitu oraz wykonanie wylewek. Potem przychodzi pora na wykonanie lekkiej zabudowy z płyt oraz ustawienie ścianek działowych. Do prac wykończeniowych należy też finalne wykonanie okładzin podłogowych i ścian oraz tak zwany biały montaż, czyli podłączenie gniazdek, grzejników, armatury łazienkowej itp. Gdy do tego kupimy i zamontujemy drzwi, mamy do dyspozycji gotowe puste wnętrze, które wystarczy wyposażyć i zaaranżować. Ten finalny etap prac jest przez wielu inwestorów uznawany za najprzyjemniejszy.

Specjaliści branży budowlanej zaznaczają jednak, że prace przed finalną aranżacją wnętrza i użyte przy nich materiały mają kluczowe znaczenie dla wyglądu mieszkania. Jeśli chcemy, aby wnętrze długo wyglądało świeżo i nowocześnie, nie warto oszczędzać na tynkach czy wylewkach. Materiały wysokiej jakości są też szczególne ważne przy tworzeniu instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Oszczędności nie szukajmy też, kładąc drewniane panele na podłogę czy inwestując w kuchnię na wymiar. Jeśli tego typu elementy w naszym domu ulegną uszkodzeniu, koszty napraw i remontu będą duże.

Nie oznacza to oczywiście, że w czasie prac wykończeniowych nie warto szukać budżetowych okazji. Możemy na przykład wybrać tańsze płytki czy farby, ponieważ zmiana tego typu elementów aranżacji jest stosunkowo łatwa do przeprowadzenia.

Tynki i wylewki to ważna podbudowa pod dalsze prace dekoracyjne. Zwykle wynajmujemy do nich ekipę fachowców. Średni koszt wykończenia wnętrza do tego etapu to około 600 złotych za metr kwadratowy. Cena ta obejmuje zarówno materiały, jak i robociznę

Inne wnętrze inny koszt

Cena za metr kwadratowy wykończenia lokalu zależy nie tylko od kosztów materiałów, robocizny czy armatury. Stawki za wykończenie salonu, łazienki czy kuchni również mocno się od siebie różnią. Pełna aranżacja salonu będzie z reguły tańsza niż łazienki czy kuchni. Dwa ostatnie pomieszczenia wymagają większego nakładu prac oraz armatury i sprzętu AGD. Produkty tego rodzaju nie należą obecnie do najtańszych, jednak i tu można zaoszczędzić wykonując część prac samodzielnie. Oczywiście takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy mamy odpowiednie umiejętności i czas, który możemy poświęcić na prace aranżacyjne. Szacunkowy całkowity koszt wykończenia wnętrz w 2023 roku przy użyciu materiałów z niskiej i średniej półki to minimum 1000 zł – 1500 zł za metr kwadratowy.

0 KomentarzyZamknij Komentarze

Dodaj komentarz

© Copyright 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.