Podnajem, szczególnie instytucjonalny jest już bardzo popularny na zachodzie. Na Polskim rynku większość właścicieli mieszkań wynajmuje je prywatnie, samodzielnie zarządzając lokalem. Istnieją jednak sytuacje, gdy pośrednik jest niezbędny. Kiedy właściwie powinniśmy go szukać? I na czym dokładnie polega podnajem i jak korzystać z niego bezpiecznie? Sprawdźmy.

Stawiaj na profesjonalne zarządzanie

Polski rynek najmu ma swoją specyfikę i tworzą go przede wszystkim prywatni właściciele pojedynczych mieszkań udostępnianych lokatorom. Może właśnie dlatego rzadko potrzebują oni fachowego wsparcia w opiece nad swoją nieruchomością. Istnieją jednak wypadki, gdy usługi takie okazują się bardzo cenne. Jest tak z pewnością, gdy właściciel jest na co dzień zbyt zajęty, by zajmować się sprawami lokatorów. Efektywna opieka będzie też utrudniona, jeśli mieszkamy z dala od lokum, które chcemy zacząć wynajmować. Z zarządzania lokalem rentierskim korzystają też osoby, które chcą wprowadzić na rynek najmu kilka swoich nieruchomości. Działalność tego typu może być zbyt pracochłonna dla osoby prywatnej. Profesjonalne wsparcie firmy zajmującej się podnajmem jest w takiej sytuacji na wagę złota.

Podnajem to formalne porozumienie między właścicielem nieruchomości, lokatorem i zarządcą. Określa ona obowiązki każdej ze stron oraz jest dokumentem poświadczającym wynagrodzenie dla podnajemcy. Rozliczenie dokonywane jest zwykle raz w miesiącu, a jego wysokość jest zależna od stawki najmu i obowiązków zarządcy. W dużych miastach za takie usługi z pewnością zapłacimy więcej. Dodatkową opłatą jest też objęta pomoc w spisaniu umowy, znalezieniu lokatorów czy przygotowaniu mieszkania pod wynajem. Coraz częściej kompleksową obsługę najmu zapewnić mogą biura pośrednictwa nieruchomości.

Po co ci podnajem?

Profesjonalne zarządzanie lokalem wprowadzonym na rynek najmu zdejmuje z właściciela związane z tym obowiązki. Podnajemca pełni wtedy bardzo ważną funkcję ponieważ reprezentuje właściciela w kwestiach finansowych. Do jego obowiązków należy zwykle przyjmowanie opłat za mieszkanie od lokatorów i rozliczanie kosztów stałych. Przy odpowiednio zorganizowanym najmie właściciel co miesiąc otrzymuje środki od najemców pomniejszone o czynsz, opłaty medialne i wynagrodzenie podnajemcy. Prócz tego zarządca rozwiązuje na bieżąco wszystkie lokatorskie problemy oraz usuwa awarie, które mogą wydarzyć się w mieszkaniu. Jeśli jest taka potrzeba, służy też wsparciem we wszystkich kwestiach formalnych i pilnuje terminów opłat oraz wygasania umów.

Dzięki tego rodzaju usługom na wynajem mieszkań mogą zdecydować się również właściciele mieszkający na stałe za granicą lub w innym mieście. Podnajem może być też świetnym rozwiązaniem dla seniorów, którzy dysponują dodatkowym lokum. Wsparcie zarządcy często cenią też właściciele stancji studenckich, którzy w swoim mieszkaniu goszczą kilka młodych osób. Najem mieszkania wiąże się z wieloma nieoczywistymi obowiązkami i potrafi być czasochłonny. Jeśli tego typu kwestie zniechęcają nas do wprowadzenia swojej nieruchomości na rynek najmu, dziś mamy już odpowiednią alternatywę i wsparcie.

0 KomentarzyZamknij Komentarze

Dodaj komentarz

© Copyright 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.