Podnajem, po angielsku “rent”, to rent to coraz prężniej rozwijający się segment rynku nieruchomości. W Polsce większość lokali dostępnych lokatorom jest zarządzana przez właścicieli. Jednak bywa tak, że warunki nie pozwalają rentierem zajmować się mieszkaniem i wspierać lokatorów. Właśnie wtedy potrzebny jest pośrednik, który zajmie się obsługą najmu. Jakie są jego obowiązki i jakich kompetencji się od niego wymaga?

Podnajem tylko dla firm?

Legalny podnajem nie wymaga w naszym kraju prowadzenia działalności gospodarczej. Porozumienie między właścicielem i zarządcą może być regulowane umową cywilno-prawną. Jednak w tej sytuacji na właścicielu wciąż spoczywa obowiązek sformalizowania najmu umową lokatorską i rozliczaniem go w urzędzie skarbowym. Urzędnicy nie ingerują w kwestie zarządzania. Prawnie najważniejsze jest, aby spisać zasady najmu i rozliczać uzyskane z niego zyski.

Kwestie związane z nieruchomościami i najmem wiążą się z odpowiedzialnością finansową. Nic więc dziwnego, że podnajem zarówno na niewielkich, jak i rozbudowanych rynkach, jest zwykle sformalizowany. Dzięki temu możemy stworzyć profesjonalne porozumienie między trzema stronami. Należą do nich: właściciel nieruchomości, lokator i pośrednik, pełniący też rolę zarządcy. Z usług podnajmu korzystają zwykle osoby, które posiadają więcej niż jedno mieszkanie na wynajem. Wsparcie zarządcy przyda się też osobom zapracowanym lub mieszkającym z dala od lokalu udostępnianego najemcom.

Obowiązki zarządcy

Zarządca to odpowiedzialna funkcja, która wiążę się z reprezentowaniem właścicielem na przykład w kwestiach finansowych. Podnajemca pobiera od lokatorów czynsz oraz zajmuje się opłacaniem stałych kosztów lokalu. Zwykle ściśle określonego dnia przelewa środki właścicielowi mieszkania. Jest to kwota opłat lokatorskich pomniejszona o opłaty i wynagrodzenie zarządcy. Podnajem to jednak nie tylko obowiązki związane z pieniędzmi. Podnajemca jest zobowiązany do pilnowania nie tylko terminowego opłacania lokum, ale też okresu i warunków umowy. Zarządca opiekuje się nieruchomością i lokatorami, rozwiązując ich bieżące problemy. Mogą one dotyczyć nie tylko lokalu, ale również na przykład stosunków sąsiedzkich czy zasad wspólnoty.

W zależności od zakresu usług zarządca zajmuje się też przygotowaniem nieruchomości pod wynajem, znalezieniem lokatorów czy spisaniem odpowiedniej umowy. Usługi tego typu coraz częściej mają w swojej ofercie biura nieruchomości, które zajmują się też profesjonalnym zarządzaniem mieszkaniami oddanymi do dyspozycji lokatorów. Tego rodzaju kompleksowa obsługa pozwala wynajmować mieszkania właścicielom mieszkającym w innym mieście lub kraju. Nie muszą się oni martwić o formalności i czasochłonny okres szukania odpowiednich najemców. W niektórych przypadkach tego typu wsparcie jest niezastąpione.

Ile zapłacimy za profesjonalny podnajem? Konkretna opłata zależy zarówno od wysokości czynszu i standardu mieszkania, jak i zakresu obowiązków zarządcy. Średnio jest to kwota od 300 do 500 złotych miesięcznie przy wsparciu w wynajmie kawalerki w standardowym budownictwie.

0 KomentarzyZamknij Komentarze

Dodaj komentarz

© Copyright 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.