Odbiór nowego mieszkania od dewelopera, zwany też odbiorem technicznym, to ostatni etap przed otrzymaniem kluczy do wymarzonego lokum. Z pewnością jest to moment emocjonujący, ale warto podejść do niego uważnie i poświęcić temu odpowiednią uwagę. Naszym zadaniem w czasie odbioru jest sprawdzenie stanu nieruchomości na tyle dokładnie, by wyłapać ewentualne usterki i nieprawidłowości. Jeśli coś przeoczymy, napraw będziemy musieli dokonać na swój koszt.

Sprawdzamy mieszkanie od dewelopera

Odbioru technicznego mieszkania należy dokonać jeszcze przed podpisaniem aktu przeniesienia własności. Takie oględziny wbrew pozorom nie są łatwe. Nowe mieszkanie na pierwszy rzut oka może wyglądać idealnie, nie oznacza to jednak, że jest wolne od usterek. Aby dokładnie sprawdzić najważniejsze instalacje czy szczelność okien, nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza budowlana. Aby jednak przeprowadzić prawidłowy odbiór techniczny, musimy wiedzieć, na co zwrócić uwagę i wziąć ze sobą odpowiednie narzędzia.

Jak wspominaliśmy etapu tego nie warto bagatelizować, ograniczając się do szybkich oględzin. Według Ustawy deweloperskiej z 2011 roku inwestor ma obowiązek zgłosić wszystkie nieprawidłowości właśnie w czasie odbioru technicznego. Tylko wtedy wykonawca na własny koszt dokonuje poprawek. Przeoczenia oznaczają więc dla nowych właścicieli straty finansowe, które przy dzisiejszych cenach usług i materiałów budowlanych mogą być naprawdę spore.

Odbiór nowego mieszkania jest obowiązkiem prawnym inwestora. Może go dokonać samodzielnie lub z fachowcem. Większość osób, która nie czuje się na siłach, by przeprowadzić odbiór techniczny, korzysta z pomocy specjalisty. Rozwiązanie takie ma sporo plusów. Konsultant zabierze ze sobą odpowiednie narzędzia i będzie dokładnie wiedział, co i jak sprawdzić. Zdejmuje to z nowych właścicieli odpowiedzialność za prawidłowe przeprowadzenie całej procedury. Dodatkowo daje gwarancję, że wszelkie usterki i niezgodności z planem zostaną wykryte.

Wiedza to podstawa

Mimo że odbiór nowego lokalu nie należy do rzeczy najłatwiejszych, może się go podjąć nawet laik. Kluczem do sukcesu jest wiedza, co i jak sprawdzać. Liczy się też nastawienie mentalne. Nie można bać się zwrócić przedstawicielowi dewelopera uwagi na najmniejszą choćby usterkę. Nie warto się też spieszyć i działać pod wpływem emocji.

Na odbiór techniczny mieszkania najlepiej przeznaczyć dwie czy trzy godziny. Na taką wizytę umówmy się w ciągu dnia, gdy światło słoneczne wpada do lokalu. Przed wizytą sprawdźmy, jakie elementy należy sprawdzić oraz jakich narzędzi będziemy potrzebować. Do najważniejszych etapów należy sprawdzenie metrażu i rozkładu mieszkania. Ważne są też kąty między ścianami a podłogą oraz to, czy powierzchnie te są równe. Przy odbiorze technicznym należy też sprawdzić sprawność wszystkich instalacji, wentylację oraz szczelność okien. Jeśli odbioru chcemy dokonać samodzielnie, przyda się lista rzeczy do sprawdzenia, by o niczym nie zapomnieć. Aby być w pełni przygotowanym, przed dokonaniem odbioru popytajmy znajomych z podobnymi doświadczeniami, o czym dodatkowo warto pamiętać.

0 KomentarzyZamknij Komentarze

Dodaj komentarz

© Copyright 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.