Dzięki Społecznym Agencjom Najmu rośnie w Polsce liczba mieszkań na wynajem, które mogą być oferowane lokatorom po kosztach niższych niż rynkowe. Dzięki temu osoby, których nie stać na wynajęcie mieszkania na standardowych warunkach będą mogły otrzymać klucze do lokalu. Zainteresowanie gmin współpracą z agencjami jest coraz większe.

Społeczne Agencje Najmu (SAN) funkcjonują od połowy 2021 roku. Ich działalność polega na dzierżawieniu mieszkań od prywatnych właścicieli, jak i tych, które są w zasobach gminy i wynajmowaniu ich osobom w trudnej sytuacji życiowej i finansowej.

Samorządy poznają nowe możliwości

Dzięki gwarancji terminowego otrzymywania czynszu oraz utrzymania lokalu we właściwym stanie technicznym SAN-om udaje się pozyskiwać mieszkania po cenach niższych niż rynkowe. Tym samym mogą je oferować osobom, które ze względu na niskie dochody nie mogły pozwolić sobie na najem mieszkania na standardowych warunkach, nie mówiąc już o zakupie na własność.

SAN-y działają już w 12 miastach. W 8 przypadkach prowadzą je organizacje pozarządowe, a pozostałe są zarządzane przez spółki komunalne. Działają one zarówno w dużych miastach jak Wrocław czy Poznań, ale również w mniejszych, jak Bielawa i Mońki.

Redukcja liczby pustostanów

Samorządy, które już zdecydowały się na utworzenie SAN-ów, widzą korzyści płynące z tego rozwiązania. Przede wszystkim jest to skrócenie kolejki osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego oraz zmniejszenie liczby pustostanów. Te w wielu gminach stanowią problem, ponieważ z braku środków finansowych samorządy nie mogą sobie pozwolić na remonty i przywrócenie lokali do stanu umożliwiającego ich przekazanie w ręce lokatorów.

SAN-y zmniejszają też liczbę pustostanów pozostających w rękach prywatnych najemców. Cześć właścicieli mieszkań z różnych powodów nie przeznacza ich pod najem długoterminowy. Właściciele mogą się obawiać komplikacji wynikających z regulacji chroniących prawa najemców lub nie poszukują lokatorów ze względu na brak potrzebnego czasu. Wynajmując lokal za pośrednictwem SAN-u unika się zbędnych formalności i redukuje ryzyko związane z najem.

SAN-y pojawią się w kolejnych miastach

W kwietniu 2024 roku wystartował konkurs na dofinansowanie działalności Społecznych Agencji Najmu w ramach unijnego Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-227 (FERS).

O środki finansowe w ramach projektu mogą się starać zarówno funkcjonujące już SAN-y, ale również gminy, które przyjęły już uchwałę intencyjną w sprawie utworzenia na jej terenie nowego SAN-u. W ramach unijnych środków gminy mogą otrzymać finansowanie usług społecznych realizowanych przez agencje. Środki, które są niezbędne do finansowania remontów i przystosowania obiektów do potrzeb lokatorów operatorzy najmu mogą uzyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego prowadzącego Fundusz Dopłat.

Biorąc pod uwagę zainteresowanie szkoleniami dotyczącymi tworzenia SAN-ów oraz zarządzenia pozostającymi w ich zasobach nieruchomościami, a także uwzględniając liczbę gmin, które wzięło już w nich udział, można się spodziewać, że w najbliższym czasie Społeczne Agencje Najmu będą powstawać w kolejnych lokalizacjach.

0 KomentarzyZamknij Komentarze

Dodaj komentarz

© Copyright 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.