STARSZE AKTUALNOŚCI

Na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brodnicy, w dniach 3.07-7.07.2017r., miały miejsce zajęcia sportowo-historyczne: „Sportowo przez historię - sporty i sztuki walki wczoraj i dziś”, realizowane przez Bractwo Rycerskie Zamku Brodnickiego w ramach projektu nr 19/2017 (współfinansowanego przez Powiat Brodnicki przy współpracy OSiR w Brodnicy) Ośrodek Sportu i Rekreacji w Brodnicy jako miejska strefa ruchu, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej i czynnie uczestniczy w różnych wydarzeniach zachęcający do uprawiania i propagowania sportu w różnych odmianach sięgając także po innowacyjne formy jakim było połączenie historii i sportu.

Celem zajęć było umożliwienie dzieciom i młodzieży aktywnego spędzania czasu wolnego podczas wakacji, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie fizyczne, a także kształtowanie nawyku aktywnego wypoczynku. Projekt przeznaczony był dla  dzieci w wieku od 7 do 14 lat. W projekcie wzięła udział maksymalna ilość uczestników, przewidziana w regulaminie. 

Dzieci uczęszczały na zajęcia z wielkim entuzjazmem, pomimo wyczerpujących treningów i zróżnicowanych warunków atmosferycznych.

Podczas zajęć ze sztuk walki, prowadzący Michał Czapla, zaznajomił uczestników z historią rozwoju sztuk walki i różnicami pomiędzy sztukami, a sportami walki. Za pomocą prezentacji multimedialnej, przedstawił dzieciom materiały archiwalne  pochodzące z osobistego księgozbioru i notatek samego Bruce’a Lee, obrazujące elementy taktyki szermierki, a także techniki  boksu z XIX i z początku XX wieku, które w znaczny sposób wpłynęły na Bruce’a Lee, przy tworzeniu Jeet Kune Do. Podczas treningów poznały podstawowe techniki i taktykę walki charakterystyczną dla unikalnej sztuki walki Bruce’a Lee.  Na zakończenie, dzieci obejrzały film pt. „Droga Smoka”, mogąc zauważyć Mistrza w akcji na wielkim ekranie.

Podczas zajęć z Bartoszem Kaniewskim, uczestnicy zostali zaznajomieni z budową, a także historią i modernizacją średniowiecznego uzbrojenia na przestrzeni lat, pomogły w tym prezentacje multimedialne oraz pokazy rekwizytów. Dzieci mogły obejrzeć „prawdziwe miecze” – repliki wykonane metodami tradycyjnymi (miecze długie i miecz jednoręczny) oraz inne elementy takiej jak „czepiec kolczy”, karwasz - ochrona przedramienia, pasy- cywilne i rycerskie itp.. Uczyły się fechtunku mieczem, strzelania z łuku oraz kuszy do celu, brały udział w licznych zabawach sportowo-średniowiecznych, jak np. rzut podkową, wyścigi w worach, czy „łowienie ryb.”   

Podsumowując, zarówno wszystkie założone cele, a także harmonogram projektu zostały w pełni zrealizowane, dzieci i ich opiekunowie były usatysfakcjonowani przebiegiem zajęć, wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnym projekcie, tego rodzaju.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty upamiętniające udział w projekcie.

OBIEKTY OSIR

 • OBIEKTY - SYNTETYCZNE BOISKO PIŁKARSKIE
  OBIEKTY - SYNTETYCZNE BOISKO PIŁKARSKIE
 • OBIEKTY - HALA SPORTOWO - WIDOWISKOWA
  OBIEKTY - HALA SPORTOWO - WIDOWISKOWA
 • OBIEKTY - STADION MIEJSKI
  OBIEKTY - STADION MIEJSKI
 • OBIEKTY - SIŁOWNIA
  OBIEKTY - SIŁOWNIA
 • OBIEKTY - KORTY TENISOWE
  OBIEKTY - KORTY TENISOWE
 • OBIEKTY - SAUNA
  OBIEKTY - SAUNA
 • OBIEKTY - SKATEPARK
  OBIEKTY - SKATEPARK
 • OBIEKTY - PRZYSTAŃ KAJAKOWA
  OBIEKTY - PRZYSTAŃ KAJAKOWA
 • OBIEKTY - KRĘGIELNIA
  OBIEKTY - KRĘGIELNIA
 

WSPÓŁPRACA